Достапни линкови

Обама ветува засилена борба против сидата


Американскиот претседател Барак Обама денеска вети удвојување на напорите во борбата против сидата и покрај тешката економска криза. Ова тој го порача во видео обраќањето на крајот од меѓународната конференција во Виена, посветена на сидата. Од појавувањето во текот на 80 години од минатиот век досега, оваа болест има однесено над 25 милиони човечки животи.
XS
SM
MD
LG