Достапни линкови

Турција - децата иземени од анти-терористичкиот закон


Турскиот Парламент денеска донесе закон со кој се радуцираат казните за деца кои учествувале на илегални протести или ширење сепаратистичка пропаганда. Тие веке нема да потпаѓаат под анти терористичкиот закон. Турските власти досега им судеа на 100 тици курдски деца поврзани со курдските сепаратистички бунтовници.
XS
SM
MD
LG