Достапни линкови

Откриена најголема ѕвезда досега?


Научници откриле најголема ѕвезда досега која се проценува дека е стотици пати поголема од нашето сонце.. Астрофизичарот Пол Грофтверс од Шефилд универзитетот во Британија соопшти дека големата ѕвезда која е наречена Р136а1 била идентификувана во центарот на созведието Небула. За идентификација на ѕвездата се користел нов голем телескоп кој се наоѓа во Чиле.
XS
SM
MD
LG