Достапни линкови

По Исланд, Црна Гора следна за преговори со ЕУ?


Доколку Македонија не постигне компромис за името со Грција, по Исланд следниот кандидат за преговори би можело да биде Црна Гора, изјавил потпретседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Југоисточна Европа Јелко Кацин. Кацин за црногорскиот весник „Вијести“ изјавил дека Црна Гора исполнила важни предуслови во процесот на евроатланската интеграција и тоа ја издвојува како потенцијален кандидат за преговори со ЕУ.
XS
SM
MD
LG