Достапни линкови

Швајцарија одбива да го екстрадира Полански


Швајцарскoтo Министерство за правда денеска го отфрли барање на САД за екстрадиција на полскиот режисер Роман Полански, со образложение дека имале недоволно докази за случајот. Соединетите држави го обвинуваат Полански за незаконски секс со 13 годишно девојче во 1979-та. Тие го бараат режисерот да се врати во земјата и да си ја отслужи казната.
XS
SM
MD
LG