Достапни линкови

Воена интервенција за санкционирање на Иран


Американскиот сенатор Џозеф Либерман деенска во Ерусалим изјавил дека постои широк консензус во Конгресот дека може да се употреби и воена сила во Иран ако е потеребно за се спречи создавањето на нукларано оружје Но, тој инсистираше на тоа дека и со дипломатски и со економски санкции може да се постигне Иран да не развива нуклеарно оружја, но ако тоа не можа да го постигнат ќе мора со воени дејствија Либерман е во посета на Израел со сенаторите Џон Мекејн и Линдзи Греам. Израел, САД и други западни земји се сомневаат дека Иран се обидува да развие атомско оружје. Иран вели дека неговата нуклеарна програма е за цивилна употреба.
XS
SM
MD
LG