Достапни линкови

Клинтон во посета на Азербејџан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Азербејџан, последната земја што ќе ја посети во рамките на нејзината турнеја на Источна Европа и Кавказот. Се очекува во Баку, Клинтон и азербејџанскиот претседател Илхам Аливе да разговараат за регионалните прашања, вклучувајќи го и конфликт околу Нагорно-Карабах, енклава на Азербејџан но населена претежно со етнички Ерменци. За време на состанокот на Г-8 во Торонто, Русија и САД повикаа на мирно решение на конфликтот, и ги повикаа Алиев и неговиот ерменски колега Серж Саркасиан да почнат да работат на мировниот договор
XS
SM
MD
LG