Достапни линкови

Романија ќе крати на администрација


Романската Влада денеска соопшти дека планира да укине 54 илјади работни места во локалната администрација со цел да го намали буџетскиот дефицит до границата поставена од Меѓународниот монетарен фонд . Владата за истата цел ги намали и за 25 проценти платите во државниот сектор, а го зголеми и Данокот на додадена вредност од 19 на 24 проценти. Можно е да се крати и на вработени по министерствата, најавуваат од владата.

XS
SM
MD
LG