Достапни линкови

Заострување на пензискиот систем во Грција


Грчката Влада денеска даде зелено светло за проектот за реформи на пензискиот систем, кој во најскоро време треба да биде гласан во Парламентот, изјавија владини извори. Реформата предвидува зголемување на возраста на пензионирање на 65 години, како и намалување на пензиите. Текстот на реформата бил финализиран денеска на седницата на министерскиот совет.
Грчките синдикати, кои гледаат во таа реформа „пад“ на пензискиот систем, повикаа на генерален штрајк во вторник на 29 јуни, петти од почетокот на годината
XS
SM
MD
LG