Достапни линкови

Над 400 илјади бегалци или раселени по немирите во Киргистан


Најмалку 400 илјади луѓе побегнале или се раселени како последица на етничките немири на југот од Киргистан , процениле од ОН. Портпаролката на канцеларијата за хуманитарна помош Елизабет Бирс изјавила дека според нивните податоци повеќе од 300 илјади се раселени внатре во Киргистан, а помеѓу 75 илјади и 100 илјади се наоѓаат во соседен Киргистан.
XS
SM
MD
LG