Достапни линкови

Северна Кореја ќе ја проверува истрагата за потонатиот брод


Северна Кореја предупреди дека нејзините воени сили ќе реагираат ако Советот за безбедност на ОН ја осуди земјата за потонувањето на јужнокорејскиот воен брод. Сеул го обвинува Пјонгјанг дека во март го потопил воениот брод при што загинаа 46 јужнокорејски морнари. Севернокорејскиот амбасадор во ОН Син Сон Хо изјави дека неговата земја сака да испрати свој тим на местото на инцидентот за да ги провери резултатите од истрагата на Јужна Кореја „на објективен и научен начин“.
XS
SM
MD
LG