Достапни линкови

Северна Кореја пренесува одредени натпревари од СП


Севернокорејската државна телевизија емитувала три фудбалски натпревари од Светското првенство , како и неколку прилози за Мундијалот во Јужна Африка. Но телевизијата не ги прикажала натпреварите во кои учествуваат земји со кои некогаш Северна Кореја војувала, па така натпреварите на кој играа Јужна Кореја и САД не се емитувале. Првиот меч од првенството е прикажан еден ден по одигрувањето. Северна Кореја последен пат учествуваше на Светско првенство во 1966-та година.
XS
SM
MD
LG