Достапни линкови

Турција бара од Израел да дозволи меѓународна истрага


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска изјави дека нормализацијата на односите со Израел не доаѓа предвид доколу Израел не се согласи на меѓународна истрага за инцидентот со бродовите со хуманитарна помош за Газа. Ако не дозволуваат истрага, значи имаат што да кријат, оцени Давутоглу, кој зборуваше на прес конференција со шефовите на диломатиите на Авганистан и на Пакистан, на маргините на самитот во Истанбул за регионална безбедност.
XS
SM
MD
LG