Достапни линкови

Израел ги депортираше уапсените хуманитарци


Израел соопшти дека ја завршил депортацијата на уапсените странски државјани кои беа дел од флотилата што носеше хуманитарна помош за Палестинците во Појасот Газа. Властите велат дека телата на деветмината убиени и 527 приведени, со авиони заминале од Тел Авив кон Грција и кон Турција. Дел од активистите од бродовите се депортирани во Јордан.
Нападот врз хуманитарната флотила, предизвика бура реакции во светот и ги наруши односите меѓу Израел и Турција.
XS
SM
MD
LG