Достапни линкови

Српската Народна Партија победи во северна Косовска Митровица


На вонредните локални избори во северна Косовска Митровица, според прелиминираните резултати, Српската напредна партија оствари „тесна“ победа, а партиите од владеачката коалиција најавија дека ќе имаат доволен број гласови да можат да ја формираат општинската власт. Овие избори се нелагални за косовските власти, а министерот за Косово и Метохија во српската влада Горан Богадновиќ ги повика сите партии да бидат одговорни, не само кон своите избирачи, туку и кон сите граѓани на Косово, за што поскоро да може да се формира локалната власт.
XS
SM
MD
LG