Достапни линкови

Во железничка „саботажа“ во Индија загинаа 65 лица


Најмалку 65 лица загинаа во Индија кога патнички воз излета од шините, веројатно поради саботажа на шините, и се судри со друг воз. Во инцидентот, во кој беа ранети 200 лица, се случил во близина на Калкута. Индиската влада ги обвини маоистите за саботажа. Местото каде се случила инцидентот се смета за засолниште на индиските маоистички бунтовници, кои извршиле неколку напади во последниве месеци.
XS
SM
MD
LG