Достапни линкови

Судење на лидерот на сунитските бунтовници во Иран


Во Техеран започна судењето на лидерот на сунитските муслимански бунтовници Абдоламалек Риги, кој е обвинет за 80 криминални акти, а меѓу нив и за водство на Џудолах, позната како групата на војниците на господ, која е одговорна за серија бомбашки напад во кои загинаа десетици луѓе. Риги се соочува со доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG