Достапни линкови

Декларација за европската интеграција на Западен Балкан


Романија, Бугарија и Грција денеска во Букурешт усвоија заедничка декларација за поддршка на европската интеграција на земјите од Западен Балкан, десет дена пред средбата ЕУ, Западен Балкан што ќе се одржи во Сараево. Ова го изјави романскиот министер за надворешни работи Теодор Бакончи, по средбата со неговите колеги од Бугарија и Грција Никола Младенов и Димитрис Друцас. Тројцата министри во врска со тоа испратиле писмо до шефот на дипломатијата на Европската унија Кетрин Ештон и до еврокомесарот за проширување Штефан Филе.
XS
SM
MD
LG