Достапни линкови

Сенатот го одобри законот за реформи на Вол Стрит


Американскиот Сенат го прифати законот со кои ќе се воведат најголемите рестрикции за големите банки и за другите финансиски фирми од Големата депресија во триесетите години на минатиот век. Законот сега треба да се искомбинира со верзијата од Претставничкиот дом пред како единствена верзија да оди на потпишување кај претседателот Барак Обама. Тој го пофали нацрт законот додавајќи дека со него нема да се задуши американскиот слободен пазар, туку банките ќе работат поодговорно. Обама обелодени дека лобисти на финансиската индустрија се обиделе, но не успеале да го спречат донесувањето на овој закон.
XS
SM
MD
LG