Достапни линкови

САД со осуда за Северна Кореја


Соединетите Држави ја осудија Северна Кореја поради потопувањето на јужно-корејскиот брод, оценувајки го како акт на агресија. Портпаролот на Белата Куќа Роберт Гибс изјави дека тоа е уште еден пример за неприфатливото однесување на Северна Кореја. Меѓународната истрага покажа дека јужно-корејскиот брод во март потонал откако бил погоден од северно-корејско торпедо, при што загинаа 46-мина морнари.
XS
SM
MD
LG