Достапни линкови

Пад на цената на нафтата на светските берзи


Цената на нафтата падна на најниско ниво досега оваа година. Сурова нафта која се испорачува за јуни се продава за 70, 8 долари за барел на њујоркшките берзи. Досега нафтата се продаваше по цена од 83 долари за барел. Падот на цената на нафтата се должи на падот на вредноста на еврото во однос на доларот, што е најголем пад забележан во последните четири години.
XS
SM
MD
LG