Достапни линкови

Британија - преговори за формирање нова влада


Британските Конзервативци и Лабуристи денеска ги продолжуваат разговорите со помалата Либерал – демократска партија во обид да формираат нова влада по изборите на кои победија Конзервативците, но без убедливо мнозинство во Парламентот. Лидерот на Либерал Демократите Ник Клег изјави дека најавата на Гордон Браун дека тој се повлекува од лидерската позиција на Лабуристичка партија е важен елемент во преговорите за поделба на власта.
XS
SM
MD
LG