Достапни линкови

Гордон Браун најави дека ќе се повлече од лабуристичката партија


Британскиот премиер Гордон Браун денеска изјави дека се повлекува од функцијата лидер на лабуристите. „Немам желба да ја извршувам мојата сегашна должност подолго одошто е потребно. Треба да се потврди дека патот кон економски раст е сигурен и дека процесот на политичка реформа за која се договоривме ќе се одвива брзо“ рече Браун, најавувајки дека неговиот наследник ќе ја превземе функцијата претседател на партијата во Септември, на закажаниот конгрес на лабуристите.
XS
SM
MD
LG