Достапни линкови

Јанучович: Чернобил се уште е сериозна закана


Нуклеарниот реактор во Чернобил се уште е сериозна закана за Европа, рече украинскиот претседател Виктрор Јанучович. По најголемата атомска несреќа во европа во 1986 година, кога експлодираше четвртиот реактор во Чернобил, повеќе од 300,000 лица беа евакуирани од Украина, Русија и Белорусија, посочи претседателот. Тој додаде дека на жртвите од катастрофата, кои денес страдаат од болести предизвикани од озраченост, треба да им се пружи подобра помош.
XS
SM
MD
LG