Достапни линкови

Пребројување на гласовите од изборите во Ирак


Денеска ќе има ново пребројување на гласовите од парламентарните избори во Ирак, соопштија од Државната изборна комисија. Панелисти денеска ќе ги пребројуваат гласачките ливчиња од главниот град Багдад, од каде зависи изборот на 68 пратеници за Парламентот во кој има 325 места. Согласно првичните резултати, коалицијата на чело со поранешниот премиер на земјата Ајад ал Малики доби 91 место во парламентот.
XS
SM
MD
LG