Достапни линкови

Прогласена вонредна состојба во Банкок


Премиерот на Тајланд Абхисит Веџаџива прогласи вонредна состојба во Банкок поради протестите на приврзаници на опозицијата, јавија новинските агенции. Демонстрантите против владата на Тајланд денеска влегле во зградата на парламентот а дел од пратениците, како што јавија новинските агенции, морале да се евакуираат со хеликоптер. По барање на опозицијата, демонстрантите се повлекле. Приврзаниците на опозицијата бараат распуштање на парламентот и оставка од актуелниот премиер.
XS
SM
MD
LG