Достапни линкови

Британскиот Премиер ќе побара од Кралицата распуштање на Парламентот


Британскиот премиер Гордон Браун се очекува денеска да објави дека во Велика Британија на 6 Мај ќе бидат одржани парламентарни избори. Браун формално во Бакингемската палата ке побара од Кралицата распуштање на парламентот. Во фокусот на овие избори ке биде финансиската криза. Според анкетите, централно-десничарската опозициска Конзервативна партија е во мало водтсво пред централно-левичарската Лабуристичка партија, која е на власт 13 години.
XS
SM
MD
LG