Достапни линкови

Конструиран робот способен да се насмевне


Јапонски научници денеска соопштија дека конструирале робот кој може да имитира изрази на лице. Роботот „Геминолид ТМФ“, чие лице е изработено од синтетичка кожа, може да се насмевне и да се намурти. Креаторите се надеваат дека роботот ќе има практична примена, на пример во болници.
XS
SM
MD
LG