Достапни линкови

Протести во Тајланд


Десетици илјади луѓе протестираат во трговскиот кварт на Банкок и се закануваат дека нема да се повлечат се додека актуелниуот премиер на Тајланд Абхисид Вејајива не распише нови избори. Ова е последен од серија протести на подржувачите на поранешниот премиер Тасакин Шинаватра. Насобраните, облечени во црвени маици, се бунат против резултатите од последните парламентарни избори. Сообраќајот во областа е блокиран а многу трговци ги затворија дуќаните.
XS
SM
MD
LG