Достапни линкови

Обама дозволи бушотини на нафта на американскиот брег


Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека ќе дозволи бушење на нафта на јужното атланско крајбрежие, на источниот Мексикански залив и на делови на Аљаска. Обама рече дека ова го проучувал повеке од една година и дека решил да ја прекине 20 годишната забрана со цел да се американскиот бизнис да остане конкурентен и да се произведат работни места. Во исто време, Обама не дозволи бушење во некои делови на Аљаска.
XS
SM
MD
LG