Достапни линкови

Земјите од Г-8 за нуклеарната програма на Иран


Министрите за надворешни работи на групата осум водечки индустриски земји ќе се состанат во Канада, каде што ќе разговараат за иранската контровезна нуклеарна програма. Дводневниот состанок во Квебек е по напорите на Соединетите Американски Држави да се спроведе четврта рунда санкции под покровителство на Советот за безбедност на Обединетите Нации, но потребна им е согласност од Кина. Минатата недела кинеските официјални лица не успеаја да остварат договор со петте светски сили за спроведување на санкции во Иран.
XS
SM
MD
LG