Достапни линкови

ОН - Иран да престане со попречување на сателитското емитување


Агенцијата за телекомуникации на Обединетите Нации денеска оцени дека попречувањето на сателитското емитување на некои програма од страна на Иран е недозволиво. Во соопштението не е дирктно посочена иранската влада, туку се наведува дека попречувањето доаѓа од иранска територија. Европската Унија веќе го осуди Иран за ваквото попречување, како цензурата на интернетот. Сателитскиот провајдер Еутелсат информира дека Иран го попречува емитувањето на програмите на Би Би Си и на Гласот на Америка на персијски јазик.
XS
SM
MD
LG