Достапни линкови

Косор:Хрвaтска не ја рагледала можноста за повлекување на тужбата за геноцид


Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска во Брисел изјави дека Владата досега не ја разгледувала можноста за повлекување на тужбата за геноцид против Србија. Таа коментирајќи ги вчерашните изјави на хрватскиот и српскиот претседател додаде дека меѓу Хрватска и Србија има „многу теми за кои забрзано треба да се разговара“ со цел да се решат отворените прашања, а пред се судбината на исчезнатите лица.

XS
SM
MD
LG