Достапни линкови

Бунтовничка група во Авганистан подготвена за преговори


Една од главните авганистански бунтовнички групи Хазб и Ислами соопшти денеска дека е подготвена да склучи мир и да биде „ мост“ до Талибанците , доколку Вашингтон започне со повлекување на војниците. Бунтовничката група како услови за преговори навела 15 барања меѓу кое и повлекување на странските војници од земјта од јули годинава. Oва е прв пат претставници на милитантната група Хезб и Ислами да посочат дека може да бидат задоволно со роковите што ги постави американскиот претседател Барак Обама
XS
SM
MD
LG