Достапни линкови

Резулатите од парламентарните избори во Ирак готови на 26-ти март


Ирачката изборна комисија денеска соопшти дека конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа на 7-ми март ќе бидат објавени на 26-ти март. Според досегашните изборни резултати коалицијата на поранешниот премиер премиeр Ијад Алави е во мало водство пред партијата на актуелниот премиер Нури ал Малики. Претходно ирачкиот претседател, Џалаи Талабани и премиерот Малики побараа од комисијата повторно да ги изброи гласачките ливчиња но таа го одби нивното барањето.

XS
SM
MD
LG