Достапни линкови

Хилари Клинтон ја завршува посетата на Русија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Москва изјави дека Соединетите држави и Русија се на работ на согласност за новиот договор за нуклеарно разоружување. Клинтон по разговорите со рускиот претседател Дмитри Медведев додаде дека преговарачките тимови ги решиле сите поголеми прашања и оти сега се работело на техничко ниво. Клинтон пред да ја заврши посетата на Москва се сретна и со премиерот Владимир Путин. Рускиот премиер се пожалил на процесот за прием на Русија во Светската Трговска Организација. Клинтон изјави дека Вашингтон го подржува влезот на Русија во СТО.
XS
SM
MD
LG