Достапни линкови

Кина го отфрли извештајот на САД за човекови права


Кина ги отфрли критиките на Стејт Департментот за непочитување на човековите права. Како што јави Ксинхуа, во соопштението на кинеската влада се вели дека како и во претходните години извештајот на Вашингтон е полн со обвинувања за состојбата на човековите права во повеќе од 190 земји и региони ,меѓу кои, е и Кина. Според Пекинг, од друга страна, САД се слепи па и го прикриваат прекршувањата на човековите права на сопствена територија.
XS
SM
MD
LG