Достапни линкови

Кина не верува дека санкциите ќе го решат иранскиот проблем


Кинескиот министер за надворешни работи, Јанг Џиечи изјави дека новите санкции за Иран нема во основа да го решат проблемот со иранската нуклеарна политика. Тој во својот говор на конференција истакна дека официјален Пекинг не верува дека сите дипломатски опции се исцрпени. Вашингтон и Западните земји бараат од Кина поддршка за резолуцијата на Обединетите Нации со која ќе се воведат нови санкции за Иран.
XS
SM
MD
LG