Достапни линкови

Казахстански тајкун обвинет за перење пари


Казахстанските власти тврдат дека тајкунот Мухтар Џакишев е виновен за перење пари.Џакишев бил еден од најпознатите бизнисмени во Казахстан, пренесуваат новинските агенции.Минатата недела бил уапсен поради обвинувањата дека нелегално продавал ураниум на странски компании.Џакишев кој бил шеф на државната нуклерана компанија до неговот апсење ги негирал сите обвинувања.
XS
SM
MD
LG