Достапни линкови

Подигнат Цунами бран од земјотресот во Чиле


Американскиот Центар за предупредување од цунами соопшти дека морското ниво покажува создадавање на цунами бран, но не се знае со која јачина може бранот да ја погоди крајбрежната област. За сега бројот на загинати од земјотресот во Чиле е околу 70 луѓе соопштуваат властите. Претседателката Бачелет нареди евакуација на луѓето од крајбрежните делови на земјата.
XS
SM
MD
LG