Достапни линкови

Лама:Цензурата е извор на нашите проблеми


Тибетскиот духовен лидер, Далај Лама изјави дека „цензурата“ во Кина е изворот на тибетските проблеми со кинескотото комунистичко владеење. Во разговорот со новинската агенција Ројтерс, Лама додаде дека Кинезите немаат можност да ја разберат позицијата на Тибет поради тоа што кинеската влада им забранува на луѓето слободен пристап до информациите. Тој посочи дека кога Кина ќе стане отворено општество со слобода на говор и слободен пристап до информации, само тогаш непотребните ставови и сомнежи на Кинезите за Тибет ќе изчезнат.
XS
SM
MD
LG