Достапни линкови

Карзаи-сојузниците не подржуваат за договор со Талибанците


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи соопшти денеска дека обидите на властите да се помират со Талибанците во земјата се подржани од Соединетите Американски Држави и Европа. Карзаи денеска престојуваше во Истамбул на четвртата рунда разговори меѓу Авганистан и Пакистан, под раководство на Турција, која е во добри односи со двете земји. Карзаи со пакистанскиот претседател Асиф Ал Задари разговараше за заедничка соработка во борбата против Талибанците и за зајакнување на билатералните односи на двете земји.
XS
SM
MD
LG