Достапни линкови

Бајден-САД ќе поднесе тужба за одлуката на судот за Блеквотер


Американскиот потпретседател Џо Бајден соопшти денеска при неговата посета на Багдад дека Соединетите Држави ќе поднесат тужба за одлуката на уставниот суд да ги отфрли обвинувањата за приватната компанија Блеквотер. Неколку чувари на Блеквотер беа обвинети дека отвориле оган кон толпа жители во ирачкиот главен град во 2007 година и притоа застрелале 17 луѓе. Блеквотер која го смени името во Иксе Сервисес останува на тврдењето дека чуварите се невини. Ирак не ја прифати одлуката на судот.
XS
SM
MD
LG