Достапни линкови

Меркел-обуката на авганистанските сили е неопходна


Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти денеска дека обуките на авганистанските безбедносни сили и полицијата се непоходни за во иднина тие да бидат подговени да ја преземат контролата врз безбедноста во земјата. Таа изјави дека германските сили кои се стационирани во северниот дел на Авганистан отсега најмногу ќе се сконцентрираат на извршувањето на таа воена должност. Германија има 4300 војници во Авганистан.
XS
SM
MD
LG