Достапни линкови

Седница на Советот за безбедност на ОН за Косово


На денешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се разгледува најновиот тримесечен извештај за Косово. Генералниот секретар Бан Ки Мун во извештајот оценува дека мирот на Косово е потенцијално кревок. На седницата се очекува да зборува и српскиот претседател Борис Тадиќ, кој, според некои агенции, ќе се осврне и врз коментарите на хрватскиот претседател во заминување Стјепан Месиќ. Тој деновиве изјави дека би испратил војници на хрватско босанската граница доколку во Република Српска се одржи референдум за зголемување на автономијата.
XS
SM
MD
LG