Достапни линкови

Клинтон со критики до Кина за слобода на интернетот


Американскиот секретар Хилари Клинтон денеска упати критики кон Кина и другите нации кои го ограничуваат пристапот на интернет и го попречуваат слободниот тек на информациите. Таа денеска одржа говор за слободата на интернет на веб страната на Стејт Департментот. Таа ги повика Кина, Тунис и Узбекистан да не вршат цензура на интернет. Клинтон побара од Кина да спроведе истрага за сајбер нападите, кои го принудија Гугл да се повлече од земјата.

XS
SM
MD
LG