Достапни линкови

Делевекурас-мотивите на Македонија за тужбата во Хаг се политички


Mотивите на Македонија за поднесување на тужба против Грција пред Меѓународниот суд за правда во Хаг се политички, а не правни, изјави портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас на денешниот брифинг со новинарите во Атина. Грција како што соопшти тој има силни аргументи и сериозно го сфаќа судскиот процес. Грција ангажирала 4 еминетни странски професори по меѓународно право за одбрана на нејзината позиција пред судот во Хаг. Своите контрааргументи Грција вчера ги достави до судот, ден пред истекот на рокот.

XS
SM
MD
LG