Достапни линкови

Ирачките власти ангажираа 50 000 поранешни сунитски милитанти


Ирачките власти соопштија денеска дека ангажирале 50 илјади поранешни сунитски милитанти, кои беа обвинети дека соработувале со припадниците на Ал Каеда. Некои 15 илјади милитанти познати како синовите на Ирак се вработени во безбедносните сили, а други 33 илјади во министерствата на власта. Властите со ангажирањето на Синовите на Ирак се обидуваат да го намалат насилството во земјата, кое е во пораст по американската инвазија.
XS
SM
MD
LG