Достапни линкови

4 уапсени за убиството на обвинител во Иран


Иранските медиуми соопштија дека полицијата уапсила 4 луѓе за убиството на обвинителот Вали Хаџи Голизадек во северозападниот град Коју. Локалните официјални лица од министерството за внатрешни работи изјавија дека убиството било порачано од Партијата за Слободен Живот на Курдите, кои се повразни со турската курдска бунтовничка група и Курдската Работничка Партија. Обвинителот вчера беше застрелан пред неговиот дом.


XS
SM
MD
LG