Достапни линкови

Во опожарена црква загинаа 27 луѓе во Северна Нигерија


Најмалку 27 луѓе загина и повеќе од 300 други се повредени во пожар во црква во Северна Нигерија. Се претпоствува дека пожарот го подметнале група млади муслимани, вели владиниот потпарол Грегори Јенлонг. Причините зошто е подметнат пожарот на полицијата не и се познати, но досега се уапсени 35 луѓе осомничени за учество во пожарот и немирите изјави денеска потпаролот. Во 2001та и 2004 та година во борби меѓу муслимани и христијани во Нигерија загинаа речиси 2000 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG